U organizaciji 9. Centra znanja za društveni razvoj u petak 15. prosinca 2023. godine u hotelu Academia u Zagrebu održana je konferencija pod nazivom “Hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata – Iskustva iz prošlosti u službi sadašnjosti i budućnosti” koja je obuhvatila tri tematska područja.
Konferenciju je otvorila i predstavila njene ciljeve koordinatorica 9. Centra znanja Sandra Rapčak Škomrlj. Na konferenciji su uz predstavnike braniteljskih i stradalničkih udruga uključenih u 9. Centara znanja sudjelovali i predstavnici Ministarstva hrvatskih branitelja, Grada Zagreba, Hrvatskog Crvenog križa te 8. Centra znanja.
Kroz nekoliko prezentacija i izlaganja iz perspektive braniteljskih i stradalničkih udruga, zatim institucija te kroz kvalitetne diskusije, obuhvaćena su iskustva, rezultati, izazovi i promišljanja o ulozi branitelja ,stradalnika i institucija u prošlosti, sadašnjosti ali i budućnosti kroz stvaranje institucionalnih i vaninstitucionalnih okvira u području ostvarivanje prava, resocijalizacije, jačanje kvalitete življenja hrvatskih branitelja i stradalnika te njihovog doprinosa cjelokupnom društvu u različitim područjima. Kroz izlaganja i diskusije u prvom dijelu konferencije istaknuta je i poveznica u iskustvima i izazovima hrvatskih branitelja, stradalnika Domovinskog rata i institucija Republike Hrvatske u području skrbi i resocijalizacije sa aktualnom situacijom vezanom za Ukrajinu i pomoći koju Republika Hrvatska pruža ukrajinskim veteranima i stradalnicima kroz institucije i programe udruga. Iskustva i zapažanja iz perspektive braniteljskih i stradalničkih udruga je iznijela Ljiljana Alvir, zamjenica koordinatorice 9. Centra znanja, a aktivno su se u kroz primjere, stavove i iskustva uključili predsjednik ZUV HGP Siniša Troha, Valentino Rajković iz HVIDR-e te drugi predstavnici braniteljskih i stradalničkih udruga.
Marijana Tkalec, načelnica Sektora za skrb o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i očuvanje vrijednosti Domovinskog rata prezentirala je aktivnosti i programe koje provodi Ministarstvo hrvatskih branitelja kroz zakonske okvire, veteranske centre, financiranje projekata, programa i aktivnosti udruga, braniteljskih zadruga te druge oblike aktivnog djelovanja u području jačanja kvalitete življenja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata, ali i aktivne podrške stradalnicima iz Ukrajine koji borave u Republici Hrvatskoj.
Vesna Krivošić, voditeljica Nacionalne službe traženja Hrvatskog Crvenog križa je sudionicima konferencije predstavila mandat, ulogu, uključenost i postignuća te izazove Hrvatskog Crvenog križa kao i Međunarodnog Crvenog križa te polumjeseca, u aktivnom sudjelovanju u rješavanju humanitarnih pitanja vezanih uz Domovinski rat i nakon njega, kao i kroz kontekst ratova i humanitarnih kriza u drugim područjima.
Podršku konferenciji i aktivnostima koje provode braniteljske i stradalničke udruge su ispred ureda nadležnog za branitelje Grada Zagreba dale Martina Gusić i Milena Suknaić.
U drugom dijelu konferencije fokusiranom na višeprogramsko povezivanje Centara znanja Ratmir Džanić je prezentirao rad, djelovanje, iskustva te izazovi sa kojim se susreće 8. Centra znanja u svom području djelovanja sa posebnim naglaskom na inkluzivni prijevoz osoba sa invaliditetom koji je relevantan i za stradalnike Domovinskog rata. Ujedno je predstavio digitalne rješenja za osobe s invaliditetom.
Kroz treći dio konferencije koji je bio posvećen raspravi o uključivanju i doprinosu organiziranog civilnog društva u stvaranju uključive i solidarne, digitalne te zelene i održive Hrvatske, prezentirana je Analiza nacionalne razvojne strategije RH do 2030. godine, a koju je u ime 9. Centra znanja prezentirala Danijela Perić.
Posebnu pažnju na konferenciji privukle su prezentacije i kratki filmovi „ Resocijalizacija ratnih veterana i razmjena iskustava“ koju je pripremila Braniteljska zadruga za avanturistički turizam „Patriot“, a predstavila Sandra Rapčak Škomrlj; Projekt „Boranka“ koji je prezentirao Dan Špicer iz Saveza izviđača Hrvatske kao partner Udruzi hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata te video-uradak Ministarstva hrvatskih branitelja o rehabilitaciji u okviru veteranskih centara.
Sudionici su pokazali iznimno zanimanje za prezentaciju Nenada Andrašeka iz UHDDR-a pod nazivom Digitalna transformacija „Primjena programskog rješenja POM-PRO“ te iskazali želju za povezivanjem i suradnjom na razvoju sličnih programa. Kroz navedenu prezentaciju predstavljen je program iz područja digitalizacije koji primjenjuje navedena udruga, a koji bi mogle primijeniti i ostale organizacije civilnoga društva u svojem radu.
Kroz izlaganja i rasprave su proizišli i zaključci konferencije:
Hrvatski branitelji su sudjelovanjem u obrani od agresije na Republiku Hrvatsku i oslobađanju okupiranih područja u Domovinskom ratu temelj slobodne, neovisne i suverene Republike Hrvatske, njenih institucija i zakonodavnih okvira koji su omogućili slobodno djelovanje i razvoj civilnog društva u Republici Hrvatskoj. Hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata su uz veliki doprinos rješavanju posljedica agresije na Republiku Hrvatsku dali i daju nemjerljiv doprinos rješavanju posljedica poplava, potresa, pandemije i drugih izazova sa kojima se susreće cjelokupno hrvatsko društvo te su time pokazali solidarnost prema društvenoj zajednici u kojoj žive i djeluju.
Hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata kroz uključenost u sve segmente društva daju veliki doprinos stabilnosti i razvoju Republike Hrvatske, njenom prosperitetu i ugledu u okruženju u kojem se nalazi kao i u asocijacijama u koje je uključena, sa naglaskom na članstvo u EU. Unatoč izazovima sa kojima se susreću i još uvijek neriješenim pitanjima koja su posljedica sudjelovanja i stradanja u Domovinskom ratu, branitelji i stradalnici Domovinskog rata stečena iskustva, znanja i vještine primjenjuju za dobrobit šire zajednice te isto prenose unutar Republike Hrvatske, ali i izvan njenih granica, kao profesionalan, solidaran i odgovoran odnos prema drugima.
Hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata kroz organizirano djelovanje u okviru civilnog društva doprinose razvoju i jačanju uloge civilnog društva u području jačanja kvalitete življenja, resocijalizaciji, praćenju i jačanju javnih politika, razvoju uključive i solidarne, digitalne te zelene i održive Hrvatske kroz Nacionalnu razvojnu strategiju Republike Hrvatske do 2030. godine.
Hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata će kroz jačanje suradnje i partnerskih odnosa u okviru organiziranog civilnog društva, sa naglaskom na područje u kojem djeluju i organizacije civilnog društva koje okupljaju korisnike, nastaviti doprinositi institucionalnom i izvaninstitucionalnom rješavanju izazova vezanih uz posljedice Domovinskog rata i aktivno sudjelovati u razvoju zelene, digitalne, solidarne i održive Republike Hrvatske i stvaranju pretpostavki za sustavnu inkluziju te primjenjivati i prenositi stečena iskustva, znanja i vještine za dobrobit cjelokupne zajednice, ali i izvan okvira Republike Hrvatske.
Konferencija je održana uz financijsku podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva kroz Sporazum o razvojnoj suradnji u području Centara znanja za društveni razvoj.